Бізнес Цензор від 26.12.2022

 

БЦ дізнавався, яку кількість людей насправді зможуть залучити до суспільно корисних робіт в наступному році, яка максимально можлива зарплата за неї і чи каратимуть ухильників? 

В кінці жовтня перший віцепрем’єр-міністра - міністр економіки України Юлія Свириденко на нараді з головами обласних військових адміністрації обговорювали механізм залучення безробітних до відновлення інфраструктури країни.

"Через війну в країні очікується досить високий рівень безробіття - близько 30% за підсумками року, і це є серйозним викликом для держави. Уряд розробив і запропонував механізм, за яким тимчасово безробітних можна залучати до виконання суспільно корисних робіт, в яких є потреба в регіонах. Люди, які з різних причин залишились без роботи, зможуть долучитись до "Армії відновлення" країни, а держава оплатить їхню роботу на рівні мінімальної зарплати, яка з жовтня складає 6700 грн", - зазначала Свириденко.

Ще 28 червня Кабмін прийняв постанову № 716 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. №753", яка зокрема містить орієнтовний перелік суспільно корисних робіт.

Зокрема, це можуть бути:

- облаштування та укріплення блок-постів, вирубка дерев для формування окопів;

- заготівля дров для військових та населення;

- розбір завалів та відновлення житлових будинків, інших приміщень, пошкоджених у результаті бойових дій;

- укріплення дамб;

- розчищення автомобільних доріг від завалів;

- розвантаження гуманітарної допомоги;

- облаштування підвальних приміщень у багатоповерхових будинках, школах під укриття;

- ремонтно-відновлювальні роботи у приміщеннях соціальної сфери;

- надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, людям з інвалідністю, людям літнього віку.

16 грудня Кабмін прийняв постанову № 1389 "Про внесення змін до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану", якою визначив організаторів робіт.

Ними має виступати військове командування спільно з обласною військовою адміністрацією самостійно або з залученням органів виконавчої влади.

До суспільно корисних робіт залучаються всі працездатні особи, зокрема, зареєстровані безробітні та внутрішньо переміщені особи, які не мають обмежень за станом здоров’я.

Безробітні отримуватимуть оплату не нижче мінімальної зарплати (6700 грн), що в більшості випадків є вищою, ніж допомога з безробіття. З учасниками "Армії відновлення" укладаються строкові трудові договори.

На початку листопада деякі обласні військові обладміністрації видали розпорядження про організацію суспільно корисних робіт, а також затвердили їх орієнтовний перелік.

На 14 грудня до проєкту "Армії відновлення" долучились дев’ять областей, працевлаштувавши 3 314 осіб. Це адміністрації у Сумській, Київській, Полтавській, Донецькій, Чернігівській, Рівненській, Запорізькій, Житомирській та Волинській областях.

Найбільше безробітних було задіяно у "Армії відновлення" на Київщині ( 770 осіб), Сумській (739 осіб), та Полтавській області (697 осіб).

Кого залучили до "Армії відновлення"

За даними Міністерства економіки, серед залучених до проєкту безробітних жінки та чоловіки задіяні в майже рівній пропорції.

Більшість з робітників (52%) перебувають у працездатному віці – 35-50 років.

Робітники "Армії відновлення" проживають переважно в маленьких містах, рідше у сільській місцевості, мають професійно-технічну (51%) або вищу (27%) освіту.

На середину грудня за виконання суспільно корисних робіт безробітним виплатили 18,3 млн грн.

Як розповів БЦ директор Рівненського обласного центру зайнятості Іван Ткачук, після розпорядження обласної адміністрації відповідні розпорядження видали деякі райадміністрації області. Спільно з ними служба зайнятості визначала кількість безробітних, що треба задіяти до роботи та кошти для оплати праці.

За словами Ткачука, зараз розпорядження щодо організації суспільно корисних робіт прийняла третина територіальних громад Рівненської області. Для виконання суспільно корисних робіт було залучено 190 безробітних.

"Мало це чи багато? Скажу одне, Рівненська область одна із дев’яти областей, де організовані суспільно корисні роботи. І враховуючи, що наш регіон поза зоною активних бойових дій, то це достатня кількість залучених", - вважає Ткачук.

Загалом у Рівненської обласної служби зайнятості зареєстровано 6,2 тис. безробітних.

Види суспільно корисних робіт, що виконуються на Рівненщині такі: підтримання у готовності захисних споруд, виготовлення маскувальних сіток, облаштування та ремонт житлових приміщень для внутрішньо переміщених осіб, заготівля дров до опалювального сезону в комунальних закладах та ліквідація стихійних сміттєзвалищ.

На Київщині виконання суспільно корисних робіт в проєкті "Армія відновлення" організували дещо іншим чином. Там разом з переліком суспільно корисних робіт, що виконується в умовах воєнного стану на території області, обласна влада одразу затвердила перелік конкретних комунальних підприємств, що забезпечуватимуть працівників такою роботою.

Теоретично ці підприємства можуть самостійно визначати розмір кінцевої зарплати робітника, тобто доплачувати йому додаткові кошти понад мінімальну зарплату у 6700 грн.

Варто зазначити, що і на сайті уряду повідомлялось про те, що виконання суспільно корисних робіт можна дофінансовувати з обласних бюджетів.

Проте можливість виплачувати працевникові більше мінімальної зарплатні законодавчо ніяк не закріплена.

Поки визначений лише розмір мінімальної зарплати у 6700 грн, що фінансується із Фонду загальнообов’зкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Про масовість мова не йде

Як зазначається на сайті уряду, людина, що звернулась до Центру зайнятості в пошуках роботи не одразу буде залучена до проєкту "Армія відновлення".

Перші 30 днів в статусі безробітного центр шукатиме їй роботу за спеціальністю. Якщо за цей час таку не знайдуть, можуть запропонувати іншу, що не потребує кваліфікації. Можуть запропонувати виконувати суспільно корисні роботи.

"Безробітних не обов’язково будуть залучати до таких робіт, адже кількість офіційно зареєстрованих в центрах зайнятості осіб складає близько 250 тисяч", - йдеться в повідомленні Кабміну.

За словами заступниці міністра економіки Тетяни Бережної, "Армія відновлення" діятиме наступного року, на організацію громадських та суспільно корисних робіт в бюджеті на 2023 рік Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування передбачено 154 млн грн.

Насправді, це дуже скромна сума і якщо її розбити на 12 місяців та по 6 700 грн на особу, її вистачить на забезпечення одночасно менше ніж 2 тис безробітних.

Такий поки що бюджет більше нагадує витрати на піар-акцію уряду ніж на програму, що дійсно дозволить працевлаштувати суттєву кількість безробітних людей в Україні.

З іншого боку, в прийнятій у червні постанові Кабміну йдеться про те, що фінансування суспільно корисних робіт може здійснюватись і за рахунок коштів замовника (підприємства), коштів місцевих держадміністрацій, благодійних внесків та "інших джерел, не заборонених законодавством".

Переваги участі

Як розповіли БЦ в прес-службі Київського обласного центру зайнятості, на Київщині близько 43% зареєстрованих безробітних отримують мінімальну допомогу по безробіттю у 1000- 1800 грн на місяць.

Згідно останніх змін у законі № 2622 Щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці, максимальна тривалість виплат по безробіттю становить зараз 90 днів. Потім особа може лишатись у статусі безробітного, проте державну допомогу вже не отримуватиме.

Окрім того, вищезгаданий закон встановлює максимальний обсяг допомоги у 6 500 грн, встановлений на грудень 2021 року розмір мінімальної зарплати.

Тобто дохід від виконання суспільно корисних робіт (окрім морального задоволення до залучення до відбудови) буде в будь-якому випадку вищім від виплат по безробіттю.

На строк виконання суспільно корисних робіт особі припиняють виплачувати допомогу по безробіттю, проте вона лишається на обліку у місцевому центрі зайнятості, а її участь у суспільно корисних роботах зараховується до страхового стажу.

Чи можна відмовитись від участі?

У разі відмови безробітного від залучення до суспільно корисних робіт центр зайнятості може припинити його реєстрацію як безробітного, повідомили БЦ у прес-службі Київського обласного центру зайнятості.

За діючим "Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу" підставою для вилучення з реєстру безробітних є відмова безробітного від двох пропозицій підходящої роботи.

В певному сенсі пропозиція працювати у "Армії відновлення" прирівнюється до пропозиції такої підходящої роботи,  (хоча тимчасово працевлаштований на час виконання суспільно корисних робіт офіційно не втрачає свого статусу безробітного).

Проте і випадків відмов від суспільно корисних робіт у центрах зайнятості поки не було. Там розповідають, що люди налаштовані патріортично та хочуть працювати. Джерело: https://biz.censor.net/r3389308