02.03.2018 | 08:53

28 лютого у Національному університеті водного господарства та природокористування відбувся круглий стіл з питань забезпечення відповідності освіти соціально-економічним вимогам підготовки спеціалістів за участю Рівненської обласної ради та обласної державної адміністрації, обласного центру зайнятості, головного  управління ДФС та Асоціації платників податків.

Заступник директора департаменту економічного розвитку та торгівлі ОДА Леонід Біляк, характеризуючи ринок праці Рівненщини, наголосив на значному дефіциті кваліфікованої робочої сили. Найбільш затребуваними для роботодавців Рівненщини за даними департаменту є працівники для виробництва і обслуговування – 400 працівників торгівлі, 200 – ресторанного обслуговування, 200 – ІТ-сфери. Область відчуває значну потребу у вчителях для сільської місцевості – майже 1000 вакансій. Для ринку праці загрозливою стає нестача робочих рук і масова міграція кваліфікованих спеціалістів та робітників за кордон, особливо в Польщу.

Зі слів голови постійної комісії з питань освіти та науки Алли Черній проблемою стає небажання молоді у північних поліських районах здавати державну підсумкову атестацію. Фактично діти залишаються без повної загальної освіти.

Представник департаменту освіти та науки Майя Андреєва відзначила постійне зменшення чисельності студентів у рівненських вишах. Якщо у 2017 році кількість випускників вищої школи складала 14,2 тисячі, то у 2018 році їх очікується лише 11,8 тисячі. Спостерігається масовий виїзд молоді у Польщу для продовження навчання у тамтешніх вищих навчальних закладах. Як правило, їдуть кращі. Тому вища школа, держава повинні вживати адекватні заходи для підвищення авторитету української вищої школи. При значній потребі вчителів для сільських шкіл лише 48 випускників Рівненського державного гуманітарного університету отримали компенсацію за працевлаштування у глибинці.

Заступник директора обласного центру зайнятості Андрій Грещук наголосив на небезпечній тенденції на ринку праці Рівненщини: зменшення чисельності зайнятого населення, зменшення кількості платників єдиного соціального внеску, зменшення кількості працюючих на підприємствах з більш як 10 працівниками, зростання рівня безробіття за методологією Міжнародної організації праці. В той же час рівень офіційного безробіття зменшився. І хоч служба зайнятості збільшила кількість працевлаштованих, зросла кількість вакансій, проте нестача робочої кваліфікованої сили відчувається все гостріше. 

Вищій школі, на думку А.Грещука, слід активніше працювати з роботодавцями для забезпечення студентів майбутніми робочими місцями. «Служба зайнятості готова стати посередником, з’єднувальною ланкою для забезпечення випускників вишів роботою. Крім того слід посилити рівень знань студентів, посилити вимоги до володіння суміжним ІТ-навичками, знанням англійської мови» - підкреслив А.Грещук.

Про необхідність володіння випускниками вишів широким спектром знань говорила Лариса Садова, виконавчий директор Асоціації платників податків у Рівненській області. Вона наголосила, що роботодавцю потрібні зараз не вузькі спеціалісти, а широко профільні. Бажано, щоби вже з другого-третього курсів студенти проходили більше часу у потенційних роботодавців, щоби роботи писались на реальних підприємствах, а стажування не зводилось до формальностей.

Представник роботодавців, директор Костопільського склозаводу Сергій Кучерук, наголосив на проблемах з підготовки якісного персоналу. Представник обласного центру зайнятості досяг порозуміння з керівником заводу щодо можливості навчання робітників склоливарного виробництва з використанням можливостей служби зайнятості.

У виступі представника Всеукраїнського бухгалтерського клубу Людмили Волошиної було наголошено, що і молодий спеціаліст – економіст чи бухгалтер, може знайти високооплачувану роботу. Проте вимоги до себе мають бути якнайвищі – досконале знання Національних стандартів з бухгалтерії, володіння комп’ютерними технологіями, знання англійської мови та міжнародних стандартів з бухгалтерії. Наголосила, про те, щоби викладачі постійно працювали над виробленням у майбутніх економістів та бухгалтерів етики поведінки професійних бухгалтерів.

За підсумками круглого столу було прийнято резолюцію.