У Рівненському міському центрі зайнятості фахівець відділу активної підтримки безробітних Світлана Генеральчук розповідала на семінарі для безробітних громадян, як правильно обирати професію.
Вибір професії – не миттєвий крок, а процес тривалої підготовки. Починається він задовго до того, як людина стає до роботи. У ситуації вибору потрібно однаковою мірою враховувати усі сторони професійного самовизначення. Основним принципом, формулою вибору професії, повинен бути всебічний аналіз власних «хочу», «можу», «треба». Потрібна професія буде знаходитись у місці, де перетинаються ці сфери.
Тому, обираючи чи змінюючи професію, радимо подумати й спробувати відповісти для себе на деякі запитання.
Перший елемент формули - «хочу» - вимагає аналізу наявних потреб, інтересів, бажань. То ж до чого я прагну? Чи є у мене в житті головна мета? Які цілі у мене є? Чого я хочу досягти? Які у мене інтереси? Чим подобається мені займатися? Про які професії мріялося у дитинстві? Якою я бачу свою майбутню професію? Які умови праці мене приваблюють? Який режим роботи мене задовільнить? Робота у колективі чи індивідуальна? Відповівши на ці й подібні запитання, подумайте, а чи зможу я цього досягнути.
А для цього варто проаналізувати другий елемент – «можу». «Можу» - це наявність знань, вмінь, навичок; психічних особливостей – уваги, мислення, пам’яті, волі; типологічних особливостей – темпераменту і рис характеру; здібностей, самооцінки; це фізичний розвиток і стан здоров’я; це вміння аналізувати себе і професію. Елемент «можу» є найголовнішим у процесі самовизначення. Адже можна багато чого хотіти, та нічого не вміти і не мати даних, щоб навчитися.
Подумайте і проаналізуйте: що я можу робити? Які у мене задатки та у здібності? На що я спроможний? У якій роботі я неперевершений? Якій професії я навчався в школі? З яких професій у мене є диплом (посвідчення)? Яку професію чи спеціальність я вважаю основною? Чи міг би я займатися підприємницькою діяльністю? За якою професією я міг би піти навчатися? Самостійно, чи, може через службу зайнятості?
Проаналізувавши «хочу» і «можу», потрібно їх співставити, знайти відповідність і визначити, що «треба».
Елемент «треба» слід розуміти як план дій. Треба вдосконалюватись, треба розвивати ті чи інші якості, треба остаточно визначитись, врахувавши необхідність даної професії в суспільстві і конкретному регіоні, тобто ринок праці. То ж, дайте відповідь на такі запитання: на які професії чи спеціальності є потреба на ринку праці? Чи потрібна моя професія, спеціальність? Де мій фах користується попитом? Чи не занадто завищені мої вимоги до майбутньої професії або умов праці? Якого рівня освіти і кваліфікації вимагає моя майбутня робота?
Вибір професії на основі аналізу і усвідомлення всіх вищезгаданих сторін самовизначення обов’язково принесе духовне, матеріальне і моральне задоволення своєю працею.
На жаль, дуже часто молоді люди роблять помилки під час вибору професії. Тому важливо знати ці помилки і причини, що їх зумовлюють: не знання правил вибору професії, незнання себе, незнання світу професій.
Отже, чим більше людина знає про себе, про світ професій, чим глибше вона вміє аналізувати і співставляти себе з професією, тим менша вірогідність неправильного вибору.