20.09.2019 | 10:01

На базі навчально-виробничого комплексу Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості відбулося чергове засідання Консультативної ради представників готельно-ресторанного бізнесу. Роботодавці разом із представниками Рівненського обласного центру зайнятості та освітянами  обговорили нагальні питання з підготовки кваліфікованих робітників для закладів громадського харчування та готельного господарства.

На запрошення навчального закладу на засіданні були присутні представники роботодавців -  ПрАТ «Рівнетурист», ФОП Оніщук О.О., ГРК «Тунель кохання», Гастро-салон «Gusto», ресторан «Женераль», кафе «Rozmarin», ТОВ «Торговий Дім «Ауреус» (м. Луцьк), ТРК «Підкова», Гільдія кухарів Рівненщини. Конструктивна розмова щодо сучасних викликів ринку, потреб і запитів підприємств, комунікацій служби зайнятості, навчального закладу та власників готельно-ресторанного бізнесу виявила ряд принципових питань, над якими учасники засідання працюватимуть спільно.

Звертаючись до присутніх  директор РЦПТО ДСЗ Володимир Псюк наголосив: «Ви завжди йдете попереду! Ви чітко усвідомлюєте свої цілі і завдання, тому ми завжди дослухаємося до ваших позицій і думок, готуючи кваліфіковані кадри в максимально короткі терміни. Саме вимоги і побажання роботодавців напряму впливають на формування робочих планів нашого навчального закладу. Стрімкі зміни в суспільстві, нові запити ринку праці напряму впливають і на роботу навчального центру. Наш представник Оксана Зигалова – заступник директора із методичної роботи працює сьогодні у Міністерстві освіти над Законом про освіту дорослого населення, отож ми прагнемо конструктиву та максимально враховуємо ваші думки». Близько 150-ти випускників РЦПТО ДСЗ за професіями готельно-ресторанної справи щорічно поповнюють ряди професіоналів та вносять свою лепту у розвиток галузі.

Заступник директора Рівненського обласного центру зайнятості Тетяна Новорок запевнила: «Служба зайнятості докладає максимум зусиль, аби випускники РЦПТО працювали ефективно, давали вашим закладам нових клієнтів та відповідали сучасним вимогам ринку». Вона акцентувала увагу роботодавців на тому, що служба зайнятості готова враховувати їхні потреби у підвищенні кваліфікації своїх працівників – від бухгалтера до кухаря. Спільними зусиллями до освітніх програм та навчальних планів додаватимуться нові модулі, що дасть можливість долучити до навчання нових слухачів із числа як безробітних, так і працюючих громадян на замовлення роботодавців. Особливою увагою служби зайнятості огорнуті  соціально вразливі категорії громадян. Їх працевлаштування – одне із актуальних питань співпраці з роботодавцями.

Навчальний заклад має чималий досвід роботи із підприємствами, що надають свої робочі майданчики для виробничої підготовки слухачів. На засіданні прозвучала пропозиція активувати співпрацю із проведення професійних майстер-класів силами представників роботодавців. Це дозволить слухачам переймати кращий досвід майстрів, вивчати новітні прийоми та відповідати в майбутньому вимогам потенційних роботодавців. Важливо, що увесь навчальний процес для зареєстрованих безробітних – безкоштовний і відбувається за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Заступник директора з навчально-виробничої роботи Руслана Бодренко із вдячністю представила присутніх роботодавців. Приємно, що на її запрошення відгукнулися не лише давні партнери навчального закладу, але й нові колеги «по цеху». Спільна мета – формування кадрів із числа професійних, кваліфікованих робітників, справжніх однодумців та універсальних робітників об’єднала присутніх у виваженому обговоренні нових спільних кроків. Команда роботодавців підтвердила готовність працювати над пошуками нових форматів співпраці, підборі досвідчених наставників, тренерів та лекторів, ефективної новітньої організації виробничого навчання безробітних.

Заступник директора РЦПТО ДСЗ Оксана Зигалова представила учасникам засідання структуру, цілі і завдання РЦПТО. «Наш навчальний заклад – унікальна кузня кадрів. Ми не зможемо ефективно готувати кваліфіковані кадри без прямої вашої участі. Навчальний заклад служби зайнятості  поряд із безкоштовним навчанням безробітних надає й платні освітні послуги як за кошти фізичних, так і юридичних осіб». Вона деталізувала свій виступ в питаннях форм навчання: індивідуальна, групова, дуальна та дистанційна. Доповідач зауважила, що випускник РЦПТО, маючи вищий кваліфікаційний розряд уже претендує на вищу оплату праці. І це своєрідний меседж для роботодавця. «Ми готові підібрати слухачів та скласти перелік необхідних модулів, сформувавши відповідно нові групи. До роботи залучаємо досвідчених колег із інших навчальних закладів, представників галузі, своїх випускників – успішних підприємців. Усе це впливає на рівень підготовки робітників та максимальну відповідність їхніх знань вимогам ринку».

Присутні жваво обговорили нагальні вимоги до робітничих кадрів. Кожне підприємство має свої особливості, а конкурентоспроможність закладів залежить від рівня підготовки команди, від готовності оперативно і ефективно реагувати на темпи та вдосконалення ринку. Освітяни наголосили, що в межах 20-30 % своїх робочих планів вони можуть змінювати у відповідності до вимог і побажань роботодавців, адже це дозволить готувати максимально адаптованих робітників.

Руслана Бодренко ознайомила роботодавців із процедурою оцінювання результатів неформального навчання кухарів. РЦПТО ДСЗ – один із трьох навчальних закладів в Україні, що отримав право на проведення саме такої форми атестації кухарів-самоучок. Голова комісії з оцінювання претендентів, член Гільдії кухарів Рівненщини Аліса Хагенбрух зауважила: «Ми не навчаємо, а лише оцінюємо знання і навички кухарів на їх відповідність певному розряду. Досвід ваших кухарів плюс фактичний кваліфікаційний розряд дозволяють підтвердити вже наступний, вищий розряд. А це, звісно, інша зарплата та інший статус кухаря. Вимоги до претендентів високі, і, аби скласти іспит, кухарі повинні реально оцінити власні сили».

Серед тем, які обговорили учасники засідання Консультативної ради, було й питання підготовки робітників-прибиральників. Саме ця професія стрімко змінюється, адже на ринок виходять нові, європейського зразка методи роботи. Директор Клінінгової  компанії «Добриня Сервіс», відомої у Рівному як сервіс-центр «Керхер», Юрій Слободенюк закликав представників готельно-ресторанного бізнесу подбати про ефективність роботи своїх підлеглих. « Маючи 20 років досвіду роботи у цій сфері я можу стверджувати, що головне – не прибирання, а результат. Важливо економити кошти завдяки правильно підібраній техніці. Ресторани і готелі особливо потребують ефективних клінінгових послуг. Підтримка і допомога німецької школи дозволяє і в Україні подбати про бажані результати роботи з прибирання на усіх ділянках. База у Рівному колосальна, і ми готові до співпраці з питань підготовки та суттєвого підвищення кваліфікації відповідних робітників».

Тетяна Купинко (ТОВ «Торговий Дім «Ауреус») порушила питання оперативної підготовки кадрів на замовлення. Директор РЦПТО ДСЗ Володимир Псюк запевнив, що навчальний заклад має чималий досвід оперативного реагування на потреби роботодавців, оскільки цей напрям співпраці завжди на контролі.

Олександр Медведь (Гільдія кухарів Рівненщини) наголосив на всебічній підготовці кухарів, максимальній готовності цих робітників до оперативного виконання робіт, мобільності та універсальності, адже ринок праці вимагає досконалих кадрів, адаптованих до функціонування сучасних закладів та командної роботи. Саме у цьому напрямі, на думку шеф-кухаря із 23-річним досвідом роботи, повинні працювати ресторатори спільно із навчальним закладом.

Андрій Ніколайчук (ГРК «Підкова») вбачає успішність закладу саме у потужній  сучасній підготовці робітників: «Кваліфікований кухар повинен орієнтуватися в усіх виробничих процесах, органічно вливатися у технологічний процес. Ймовірно, додаткові компетенції дозволять підвищити готовність кухарів до сучасних вимог».

Юлія Ковальчук (Гастро-салон «Gusto») виразила побажання, аби досвідчені фахівці навчали початківців, ділилися досвідом, підказували та направляли. «Важливо застосування новітніх програм, робота в сучасному форматі, постійне підвищення кваліфікації на усіх рівнях», - підтримала колегу Олександра Оніщук (магазини «Норд», «Любоні»).

Олег Климюк  (ГРК «Тунель кохання») щиро підтримав колег, адже для нового бізнесу, яким опікується підприємець, вкрай важливо використати цінний досвід колег, проаналізувати ринок та зорієнтуватися у пріоритетах.

Підсумовуючи засідання Консультативної ради, Володимир Псюк виразив надію, що будуть об’єднані зусилля задля спільних цілей.

Роботодавці мали також нагоду оглянути навчальну базу РЦПТО ДСЗ з підготовки робітників готельно-ресторанного напряму та переконатися, що це відмінний майданчик - кузня потенційних кадрів для їхнього бізнесу.