22.05.2019 | 14:32

Виступ Петра Зубкевича, керівника районної служби зайнятості, на таку тему відбувся на семінар-нараді керівників органів місцевого самоврядування Гощанського району.

Петро Зубкевич наголосив, що для активного економічного і соціального розвитку території громади потрібно створити привабливий інвестиційний клімат. Аби ця територія була привабливою для інвестора, необхідно сформувати бази даних земельних ділянок, приміщень, і, найважливіше, трудових ресурсів, які можуть бути запропоновані потенційним інвесторам. Адже трудові ресурси є одним із найважливіших чинників інвестиційної привабливості громад. Це забезпечить створення робочих місць, розвиток підприємництва, надходження до місцевого бюджету.

Тому важливий постійний моніторинг трудових ресурсів, формування бази даних працездатного населення, яке бажає працювати або змінити роботу. Відповідно дуже важливий обмін цією інформацією сільських рад зі службою зайнятості, аби якнайповніше використовувати трудові ресурси для поліпшення ситуації на ринку праці району.

Говорячи про це, Петро Зубкевич інформував, що у поточному році послугами Гощанської районної філії Рівненського обласного центру зайнятості скористалось 1542 особи, з них 858 зареєстрованих безробітних, що на 13,5 відсотка більше минулого року. Чисельність отримувачів допомоги по безробіттю скоротилась з початку року на 12% і складає станом на 01.05.2019 457 осіб. За 4 міс. 2019 року виплачено майже 5,8 млн. грн. допомоги по безробіттю.

З початку року працевлаштовано 413 осіб, з них 201 – зареєстрований безробітний. При цьому кожен третій належав до соціально вразливих категорій населення. Роботодавцями заявлена потреба у працівниках для заміщення 444 вільних робочих місць. Укомплектовано 395 вакансії (89%). Роботодавцям компенсуються витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на 27 найманих працівників. Зокрема, цьогоріч таким чином були працевлаштовані за сприяння служби зайнятості 12 найманих працівників. У громадських та інших тимчасових роботах брали участь 91 зареєстрованих безробітних, в т.ч. громадські – 31.

На нараді обговорено проблемні питання, зокрема,  як задовольнити потреби роботодавців у кваліфікованих працівниках, значна частина яких виїхала за кордон на заробітки. Один із шляхів, який дає безробітним Служба зайнятості, – це підвищення своєї конкурентоздатності на ринку праці через безкоштовне навчання в Центрі профтехосвіти ДСЗ. Учасники семінару переглянули презентацію Рівненського ЦПТО ДСЗ, яка розкрила присутнім широкі можливості цього навчального закладу, якими варто скористатись.

Інший шлях – залежний від роботодавців – зростання заробітної плати та створення привабливих умов праці та соціальних гарантій. Тоді можливе повернення заробітчан в Україну, адже після отримання безвізу Україна перестала бути країною з дуже дешевою робочою силою.

І, нарешті, проблема дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили. Зокрема, наразі третина безробітних з вищою освітою не затребувані. В той же час значний дефіцит працівників робітничих професій. Тому на порядку денному – зміна пріоритетів при виборі професії та переорієнтація профорієнтаційної роботи з школярами.

Реалізація сукупно цих можливостей з боку роботодавців з одного боку та незайнятого населення з іншого при посередницькій ролі служби зайнятості дасть змогу вирішити проблеми ринку праці та поліпшити стан економіки.